Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzgórze Zamkowe w Pińczowie perłą turystyki? To możliwe!

Michał Kolera
Michał Kolera
Oto koncepcja architektoniczna dla zagospodarowania Wzgórza Zamkowego w Pińczowie.
Oto koncepcja architektoniczna dla zagospodarowania Wzgórza Zamkowego w Pińczowie.
To może być turystyczny hit na skalę województwa! Władze Pińczowa planują olbrzymi projekt rewitalizacji Wzgórza Zamkowego, który może sprawić, że Pińczów przekształci się w turystyczną perełkę Świętokrzyskiego! Wartość inwestycji to sześć milionów złotych. Kiedy możemy liczyć na realizację tej oryginalnej koncepcji?

Taras widokowy, odsłonięcie i nadbudowa fundamentów zamku, utworzenie trasy rowerowo - pieszej dla turystów. To tylko część koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Pińczowie. Plany Urzędu Miejskiego w Pińczowie są poważne i rozeszły się już szerokim echem w lokalnej społeczności. Do tego stopnia, że w ostatnich dniach do burmistrza Pińczowa, Włodzimierza Baduraka dociera wiele pytań odnoście budowy tarasów widokowych w Pińczowie oraz planów zagospodarowania Wzgórza Zamkowego.

Są poważne plany

- Spieszymy z informacją, że plany inwestycyjne dotyczące wyżej wymienionego miejsca są poważne i długoterminowe. Na zlecenie gminy została już przygotowana koncepcja rewitalizacji Wzgórza Zamkowego. Co najważniejsze - dokument na etapie tworzenia był uzgadniany z konserwatorem zabytków, który wyraził zgodę na zaplanowane prace - wyjaśnia Włodzimierz Badurak.

W dokumencie określono wstępny zakres prac oraz koszt przedsięwzięcia, który oszacowano na około 6 milionów złotych.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wielki potencjał ma nasze Wzgórze Zamkowe. Chcielibyśmy stworzyć tam miejsce w którym przeszłość łączyłaby się z teraźniejszością. Do najważniejszych planów należy między innymi odsłonięcie i nadbudowa fundamentów zamku, który niegdyś górował nad naszym miastem. Chcielibyśmy je przekształcić w kolejną atrakcję turystyczną, tworząc trasę rowerowo - pieszą, punkty widokowe oraz park miniatur budowli wykonanych z kamienia pińczowskiego, czyli Pińczaka - informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów.

Co będzie zrobione?

W ramach rewitalizacji przewidziane są następujące prace - odsłonięcie, nadbudowa i uzupełnienie fundamentów Zamku według koncepcji profesora Leszka Kajzera, nestora polskiej archeologii, utworzenie traktu pieszo - rowerowego i budowa parkingu u podnóża wzgórza zamkowego przy ulicy Żwirki i Wigury, odtworzenie fragmentu historycznego traktu, budowa dwóch punktów widokowych, wycinka drzew w obrysie zamku i na osiach widokowych - odsłonięcie panoramy miasta oraz nasadzenie krzaczastej zieleni niskiej na południowo - zachodniej części stoku, ekspozycja krzyża i dębu jako miejsca atrakcyjnego widokowo.
Ponadto koncepcja przewiduje budowę budynku technicznego u podnóża wzgórza zamkowego obok parkingu. Mieściłyby się w nim toalety dla zwiedzających oraz punkt obsługi dla turystów. Koszt przedsięwzięcia wynosi około 6 milionów złotych, co znacznie przewyższa możliwości finansowe gminy. Jednakże samorząd stara się o pozyskanie dofinansowania na ten cel.

Starają się o dofinansowanie

- Staramy się o pozyskanie środków z zewnątrz na tę inwestycję. Wnioskowaliśmy już o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, niestety nie przyznano nam środków. Nie poddajemy się i będziemy aplikować w nowym okresie programowania, który obejmuje lata 2021 - 2027 - informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

W pracach chodzi o odtworzenie unikalnego, wczesnośredniowiecznego charakteru tego miejsca i dostosowanie go do wymogów nowoczesnej turystyki. Warto przypomnieć, że gród warowny na szczycie Wzgórza Zamkowego miał niegdyś poważne funkcje obronne. Chodziło o ochronę górników, którzy wydobywali wapienie w pobliskich kopalniach. Podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku, którego finałem była słynna Bitwa pod Legnicą, ta zbudowana z gliny i drewna konstrukcja została zdobyta przez azjatyckich najeźdźców i kompletnie zniszczona, prawdopodobnie wskutek rozmyślnego podpalenia.

Na jego miejscu powstała kolejna budowla, której początki datowane są na XIII wiek. Jej kształt był dokładnie dostosowany przez budowniczych do wzgórza, gdzie był zlokalizowany. Najważniejszymi elementami tej konstrukcji była wieża od strony wschodniej, znajdująca się w obrębie murów. Znajdowała się tam także brama wjazdowa. Wieża mogła być też zamieszkana, jednak jej głównym zadaniem były cele wojenne.

Zgra się z uzdrowiskiem

Warto dodać, że projekt rewitalizacji Wzgórza Zamkowego koresponduje mocno z projektami władz Pińczowa, które zakładają przekształcenie tego miasta w uzdrowisko. Jest to długofalowe przedsięwzięcie. Jednak zrewitalizowane Wzgórze Zamkowe byłoby wielką atrakcją dla wszystkich pacjentów i kuracjuszy, oraz doskonałym miejscem na rekreacyjne spacery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto