Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie rowery już są w Pińczowie! Korzystajmy z nich, a powietrze będzie czystsze

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Wideo
od 16 lat
Pińczowskie rowery już jeżdżą po ulicach, aplikacja Pińczowski Rower już działa! Podczas wtorkowej inauguracji wypożyczalni rowerowej pojazdy testowali wypróbowali samorządowcy miasta i gminy Pińczów.

Burmistrz Włodzimierz Badurak, sekretarz Marcin Kozłowski, radne Bogumiła Guza i Krystyna Juszczyk, a także pracownicy pińczowskiego ratusza - wszyscy zgodnie orzekli, że rowery są bardzo wygodne, lekkie i doskonale się nimi jeździ.

Zasady korzystania z rowerów miejskich i aplikacji Pińczowski Rower są niezwykle proste, wystarczy za pomocą telefonu zeskanować kod QR z panela i zainstalować aplikację, a potem postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlającymi się na ekranie panela. Wypożyczony rower możemy zwrócić na każdej innej stacji. Pierwszy kwadrans jeździmy za darmo, każda następna godzina jazdy będzie nas kosztować 1 złotych.

Na miejskim profilu facebookowym zamieszczony został także krótki filmik instruktażowy, jak wypożyczyć i zwrócić rower miejski.

- Jeździ się świetnie. Serdecznie zapraszam mieszkańców miasta i gminy, a także gości i turystów do korzystania z naszych rowerów - mówił we wtorek Włodzimierz Badurak, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Przypomnijmy, że wypożyczalnia jest częścią projektu "Wsparcie multimodalnej mobilności w gminie Pińczów", którego zadaniem jest poprawa warunków transportu w mieście oraz uczynienie go bardziej ekologicznym. Kompleksowy program obejmuje szereg działań, jednym z najważniejszych jest przebudowa dworca autobusowego w Pińczowie. Budynek zyskał całkiem nową bryłę. Jest tam nowocześnie i ładnie - wszystko zostało zrobione na miarę XXI wieku. Powstały ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Na wyremontowanym dworcu ma być poczekalnia, pokój dla kierowców, toalety. Znajdzie się miejsce na działalność usługowo handlową. Wokół będzie plac mieszczący 3 autobusy, 3 busy i 32 auta osobowe, w tym dwa miejsca mają być przeznaczone dla niepełnosprawnych.

Projekt multimodalny to także ścieżki rowerowe. Aktualnie trwają roboty budowlane na odcinkach ulic 3 Maja, księdza Kluka i Republiki Pińczowskiej, aż do ulicy Legionistów. Po zakończeniu etapu podbudowy, nawierzchnia ścieżek zostanie pokryta warstwą bitumiczną. Ich rozbudowa na terenie Pińczowa idealnie wpisuje się w sieć tras rowerowych, które zostaną niebawem wytyczone na Ponidziu. Przypomnijmy tylko, że w lutym 2023 została podpisana specjalna umowa na realizacje wielkiej, długiej na 120 kilometrów trasy dla rowerów obejmującej największe atrakcje turystyczne regionu. Jej nazwa to "Szlak Turystyczny Nida".

Gmina Pińczów w ramach prac nad optymalizacją transportu w mieście kupiła także dwa ekologiczne autobusy. Reprezentują model Urbino 12 Mild Hybrid. Napęd wykonany jest w technologii tak zwanej "miękkiej hybrydy", wykorzystującej energię wytwarzaną w procesie hamowania. Dzięki temu pojazdy emitują mniej zanieczyszczeń i są bardziej przyjazne dla środowiska niż wymagają tego restrykcyjne normy EURO 6 dla silników spalinowych.

Prace nad multimodalnym transportem dofinansowane są z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 9 milionów 571 tysięcy 106 złotych, a wkład własny Gminy Pińczów wynosi 2 miliony 238 tysięcy 971 złotych. W projekcie multimodalnym chodzi o to, by powietrze w Pińczowie było bardziej czyste i wolne od smogu, dzięki zastosowaniu ekologicznych autobusów i promocji transportu rowerowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto