Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces wystawy "Sztuka Sakralna na Ponidziu" w Muzeum Regionalnym w Pińczowie

Michał Kolera
Michał Kolera
Podczas finisażu wystawy w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.
Podczas finisażu wystawy w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. archiwum
W czwartek, 31 marca odbył się finisaż wystawy "Propius ad Deum- Sztuka Sakralna na Ponidziu", którą przez ostatnie miesiące można było oglądać w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Okazała się ona wielkim sukcesem i zdobyła nagrodę za najlepszą wystawę muzealną w Świętokrzyskiem w 2021 roku.

Na wystawie można było oglądać eksponaty z sześciu świątyń. To Kościół pod wezwaniem świętej Tekli w Krzyżanowicach, Kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Zagości,Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bogucicach, Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach Małych, Kościół pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie, Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (Klasztor Franciszkanów) w Pińczowie.

Na pomysł wystawy wpadła dyrektor pińczowskiego muzeum doktor Justyna Dziadek, której zainteresowania krążą wokół historii kościoła, chrześcijaństwa i architektury sakralnej. - Wraz z pracownikami wybraliśmy sześć wiekowych świątyń z gminy Pińczów, posiadających interesujące, często mało znane przedmioty - relacjonuje Justyna Dziadek.

Jednym z nich była na przykład siedemnastowieczna skrzynia ze świątyni w Młodzawach Małych. Ma aż 11 zamków i tajną dziurkę na klucz. Co ciekawe, mechanizmy są sprawne do dzisiaj. Z eksponatem związana jest lokalna legenda o powstaniu kościoła, pochodząca z okresu po potopie szwedzkim.

Zdecydowanie najcenniejszymi eksponatami były monstrancja i pojemnik na komunikanty ufundowane przez Hugona Kołłątaja, bardzo ważną postać z historii Polski epoki stanisławowskiej. Na co dzień znajdują się w świątyni w Krzyżanowicach. Co ciekawe, po zamknięciu pińczowskiej wystawy eksponaty od razu powędrowały na ekspozycję do Sandomierza. W tamtejszym muzeum do 3 lipca trwa bowiem wystawa o szlachcie sandomierskiej.

Oryginalny eksponat pochodził z kościoła w Bogucicach. To chorągiew z wezwaniem o treści "Matko Boska Bogucka". - Świadczy on o żywym kulcie Maryi w okolicy, zresztą sama świątynia w tej miejscowości jest pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - mówi Justyna Dziadek.

Wystawa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Od dnia otwarcia, 24 czerwca 2021, odwiedziło ją mnóstwo turystów. Byli też ważni goście, między innymi biskup ordynariusz Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski. Oglądali ją uczniowie z miasta partnerskiego Pińczowa, francuskiego Caudry. Wystawa została ponadto uhonorowana Świętokrzyską Nagrodą Muzealną imienia Tadeusza Włoszka, jako najlepsza ekspozycja w regionie w 2021 roku.

Dostępny jest już katalog wystawy. - Dyrekcja Muzeum składa serdeczne podziękowania sponsorom katalogu - burmistrzowi Włodzimierzowi Badurakowi, biskupowi Janowi Piotrowskiemu, dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego w Kielcach księdzu Pawłowi Tkaczykowi, Stowarzyszeniu Ars Sacra, Alicji Mazurek. Katalog można nabyć w naszym muzeum - mówi Justyna Dziadek.

od 7 lat
Wideo

Domowe keto batony bez cukru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto