Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pińczów uczci pamięć Żydów w 80. rocznicę zbrodni. Program uroczystości

Michał Kolera
Michał Kolera
1940 , Wnętrze zrujnowanej Synagogi Starej w Pińczowie. Foto ze zbiorów Muzeum Regionalnego.
1940 , Wnętrze zrujnowanej Synagogi Starej w Pińczowie. Foto ze zbiorów Muzeum Regionalnego. fotopolska.eu/1940 ze zbiorów Muzeum Regionalnego.
Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Muzeum Regionalne w Pińczowie zapraszają na uroczystości upamiętniające Żydów z Ziemi Pińczowskiej, ofiary niemieckich zbrodni - w 80. rocznicę „Aktion Reinhardt".

- Niemcy zajęli Pińczów 5 września 1939 roku. Urządzono getto, w którym zgromadzono około 3 tys. Żydów. Kilkadziesiąt osób rozstrzelano w serii egzekucji. Żydzi pracowali przymusowo przy krojeniu torfu, otrzymując w zamian przydział mąki. W październiku 1942 r. rozpoczęły się wywózki do obozu zagłady w Treblince. Żydzi szli pieszo do Jędrzejowa, gdzie ładowano ich do wagonów. Wielu próbowało się ukryć w okolicznych wsiach, ale ich większość z nich wyłapywano – w ten sposób 71 osób miano rozstrzelać w Lesie Bocuckim - pisze portal Wirtualny Sztetl prowadzony przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

Wysiedlenie odbywało się w ramach operacji Reinhardt, zbrodni ludobójstwa, która dokonała się pomiędzy 17 marca 1942 a 4 listopada 1943 roku. Ośrodkami masowej zagłady były głównie obozy w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Żydów mordowano tam gazami spalinowymi, ciał następnie pozbywano się, zakopując w ziemi, bądź paląc je na specjalnych rusztach z szyn kolejowych. Szefem akcji był wyższy dowódca SS i policji w Lublinie Odilo Globocnik.

W ramach akcji, według różnych szacunków, wymordowano między 1,85 a 2 miliony Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Białostocczyzny.

Tragicznie zmarłe ofiary niemieckiej zbrodni, w 80. rocznicę likwidacji getta, uczci społeczność Pińczowa. Początek uroczystości w środę, 26 października.

Wieczorem dla wszystkich wystąpi zespół Chmielnikers. Repertuar grupy stanowią wyrosłe z żydowskiego folkloru muzycznego, odzwierciedlające obyczajowość i życie piosenki oraz ballady śpiewane w języku jidysz o miłości, ważnych wydarzeniach rodzinnych, historycznych, kołysanki i utwory żartobliwe, ale również kompozycje czysto instrumentalne, stylizowane, powstające pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej. Świętokrzyscy klezmersi nawiązują bezpośrednio do tradycyjnych XVII wiecznych zespołów muzycznych, grających na „świętych instrumentach” – z hebrajskiego "klej zemer". Dziś wszakże zamienili cymbały na akordeon, a bęben na perkusję, ale skrzypce i klarnet pełnią taką samą rolę, jak cztery wieki temu.

Oto program.

26 października (środa)

Synagoga Stara, ulica Klasztorna

10.00 - Kadisz-modlitwa za zmarłych
10.30 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej
11.00 - otwarcie wystawy w synagodze „Żydzi - przedwojenni mieszkańcy Pińczowa"

Sala kinowa Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, ulica Piłsudskiego 2A

12.00 - prelekcja „Historia społeczności żydowskiej w Pińczowie" - Renata Urban
12.20 - spotkanie z Jadwigą Gałązką, członkinią Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Warszawie
12.50 - degustacja potraw kuchni żydowskiej
17.00 - koncert zespołu „Chmielnikers"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto