Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lapidarium w Pińczowie robi niesamowite wrażenie. Zobacz zdjęcia

OPRAC.: mko
Lapidarium w Pińczowie. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach
Lapidarium w Pińczowie. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach Muzeum Regionalne w Pińczowie
W Dzień Zaduszny prezentujemy galerię zdjęć pińczowskiego Lapidarium, udostępnione przez Muzeum Regionalne w Pińczowie. Poznaj historię tego niezwykłego miejsca.

Lapidarium zabytkowej rzeźby nagrobnej znajduje się w jednej z części pińczowskiego cmentarza parafialnego. Na jego terenie można zobaczyć wiele XIX-wiecznych płyt nagrobnych oraz klasycystycznych pomników. Z inicjatywą utworzenia lapidarium rzeźby nagrobnej w Pińczowie wystąpiła pod koniec lat 70-tych Komisja Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Pińczowie.

1 września 1979 roku Kuria Diecezjalna w Kielcach wyraziła zgodę na urządzenie pierwszego w województwie kieleckim lapidarium na cmentarzu grzebalnym w Pińczowie.

Opiekę nad lapidarium oprócz proboszcza sprawowali: Wojewódzki Konserwator Zabytków, Komisja Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Pińczowie oraz Muzeum Regionalne w Pińczowie. Siłami społecznymi najstarsza część cmentarza została uporządkowana. Oznaczono też najstarsze nagrobki na cmentarzu pińczowskim. Odłamane części nagrobków zabezpieczono w Muzeum.

29 kwietnia 1982 roku Kierownik Biura Dokumentacji Zabytków w Kielcach Bogusław Paprocki poinformował parafię, że przystąpiono do wygradzania cmentarza siatką. W 1984 r. Biuro Dokumentacji Zabytków zleciło wykonanie projektu zagospodarowania lapidarium. W kolejnych latach prowadzono doraźne prace porządkowe z udziałem młodzieży Liceum Ogólnokształcącego.

W 1989 roku Jan Górecki zorganizował w Muzeum regionalnym wystawę pod tytułem „Cmentarze Pińczowa” oraz opublikował katalog wystawy ze zdjęciami ciekawszych nagrobków.

22 grudnia 1992 roku cmentarz w Pińczowie wpisany został do rejestru zabytków województwa kieleckiego decyzją.

1 listopada 1994 roku Towarzystwo Przyjaciół Ponidzia i Muzeum Regionalne zorganizowało pierwszą kwestę na cmentarzu pińczowskim.

Większość nagrobków udekorowana jest elementami wykonanymi z pińczowskiego kamienia. Obok pomników bardzo zniszczonych, zachowały się również takie, na których wyraźnie widać klepsydry, a nawet herby. W lapidarium nie brakuje także krzyży prawosławnych. Pochodzą one z mogił carskich urzędników i ich rodzin. Na uwagę zasługuje przede wszystkim najstarszy w województwie świętokrzyskim pomnik nagrobny z 1803 roku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto