Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pińczów na starych zdjęciach z archiwum Krzysztofa Polańskiego. Zobacz, jak kiedyś wyglądało miasto

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
"Kolejne zdjęcie, które otrzymałem od Pani Anny Gorzelczanej. Podpisane na odwrocie: Święto lasu, defilada. Rok 1946" - Krzysztof Polański
"Kolejne zdjęcie, które otrzymałem od Pani Anny Gorzelczanej. Podpisane na odwrocie: Święto lasu, defilada. Rok 1946" - Krzysztof Polański archiwum Krzysztofa Polańskiego
Archiwalne zdjęcia Pińczowa ze zbiorów Krzysztofa Polańskiego. Na nich między innymi park na Placu Wolności, Dom Handlowy, ulica Partyzantów. Zobacz więcej w galerii.

Krzysztof Polański z Kielc jest dobrze znaną postacią w Pińczowie. To dzięki niemu w 2021 roku, podczas konkursu Muzeum Regionalnego, pińczowianie mogli zobaczyć tak unikatowe obiekty jak most nad rzeką Nidą zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie walk pierwszej wojny światowej, nieistniejące już pozostałości murów obronnych otaczających niegdyś pińczowski zamek, czy młyn Lejbusia. W kolekcji Krzysztofa Polańskiego znajduje się ponad 500 starych fotografii Pińczowa i okolic.

- Moja rodzina pochodzi z Bolesławia pod Lwowem. Po drugiej wojnie światowej rodzice zostali przesiedleni do Wałbrzycha pod czesko-polsko-niemiecką granicą. W 1958 roku ojciec znalazł pracę w Pińczowie jako mechanik w Pińczowskich Zakładach Kamienia Budowlanego. Mieszkaliśmy później nad Nidą aż siedem lat. Z Pińczowem są związane moje najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Pamiętam na przykład, że w pierwszej połowie lat 60. na ulicach tego miasta spacerowały krowy i gęsi - relacjonował w 2021 roku pan Krzysztof.

Pińczów na archiwalnych fotografiach

Parę dobrych lat temu, kiedy pan Krzysztof osiadł już na stałe w Kielcach, odezwał się w nim sentyment do grodu nad Nidą. Zaczął więc zbierać pocztówki i stare zdjęcia. Przeważnie kupuje je w Internecie, ale też pobiera. - Na przykład ze strony jednego z wiedeńskich muzeów. Stamtąd uzyskałem fotografie z okresu austriackiej okupacji w 1916 roku. Kupuję też odbitki papierowe. Kolekcja przez lata znacznie się rozrosła - dodawał.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto