Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Za nami 40. akcja krwiodawstwa "Krewkich Ponidzian" w Pińczowie. Są rekordy! Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Wideo
od 12 lat
W piątek, 1 grudnia w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury miała miejsce 40. jubileuszowa akcja krwiodawstwa, organizowana przez stowarzyszenie "Krewcy Ponidzianie". Była pod każdym względem rekordowa!

"Krewcy" dziękują wszystkim krwiodawcom i darczyńcom

Podczas piątkowej akcji krew oddało 104 osoby. Zebrano 46,8 litra, co stanowi rekord wszechczasów, jeśli chodzi o "Krewkich Ponidzian". Tym samym ilość krwi zebranej w tym roku przez stowarzyszenie sięgnęła 124,9 litra.

W piątek na korytarzach Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury panował tłok. Chwilami trudno było się przecisnąć, a akcja przedłużyła się grubo ponad planowaną godzinę 12. Wśród uczestników przechadzał się święty Mikołaj. Z worka wyjmował upominki, a dzieci były zachwycone.

- Bardzo się cieszymy, dziękujemy wszystkim krwiodawcom. Takie same słowa wdzięczności należą się dla naszych darczyńców - zaprzyjaźnionych instytucji i firm, nie tylko z Pińczowa. Także osoby prywatne ufundowały prezenty, które dziś rozdajemy tym, którzy oddali krew. Jest też tort - mówi Joanna Strączek, członkini stowarzyszenia "Krewcy Ponidzianie".

Wśród upominków była na przykład cała masa voucherów - na spływ kajakowy, na produkty z lokalnych cukierni, piekarni, masarni, pizzerii. Ponadto vouchery na porady prawne, na badania wzroku, na makijaż. Było nawet... kilka słoików ogórków kiszonych, podarowanych przez jedną z członkiń stowarzyszenia "Krewcy Ponidzianie". Bardzo dużym powodzeniem cieszył się chleb ze smalcem. Jego rozdawanie stało się już tradycją podczas akcji "Oddaj krew, podziel się życiem".

Wśród oddających krew było wielu przedstawicieli służb mundurowych - policji, straży pożarnej, służby więziennej. Był Mateusz Tarka, dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie, Marcin Wojnak, dyrektor pińczowskiego Samorządowego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz wójt Kij Tomasz Socha.

Pojawił się też stały gość - Marcin Podlach, rolnik ze Skowronna Górnego, który na każdą akcję przynosi świeże krowie mleko do kawy. Bułki i pączki podarowała miejscowa piekarnia "Społem", a piekarnia "Ponidzie" przekazała chleb i ciasto. Jako wolontariuszki zgłosiły się uczennice Ochotniczych Hufców Pracy w Pińczowie. Przyniosły ciasto, rękodzieło dla krwiodawców i parzyły pyszną, rozgrzewającą herbatę. Najbardziej oryginalnym darem był... worek ziemniaków od Koła Gospodyń Wiejskich w Dzierążni, który wywoływał bardzo pozytywne reakcje. To tylko niektórzy z wielu darczyńców, którzy dołożyli swoją cegiełkę do piątkowego, rekordowego wydarzenia.

W przyszłym roku 10-lecie akcji krwiodawstwa "Krewkich Ponidzian"

"Krewcy Ponidzianie" szacują, że podczas dziewięciu lat swojej działalności na polu krwiodawstwa zebrali już grubo ponad 1200 litrów krwi. Tylko w 2022 roku było to aż 128,5 litra. Już planują, czym zachwycić krwiodawców podczas przyszłorocznego jubileuszu dziesięciolecia działalności.

- W przyszłym roku wypada 10 lat od pierwszej naszej akcji. Planujemy szczególnie uczcić ten jubileusz. Jak? Na razie niech będzie to niespodzianka. Na pewno będzie ciekawie - zapowiada Joanna Strączek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto