Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXII Koncert Pamięci Jana Góreckiego w Pińczowie. To był wieczór pełen wspomnień, fotografii i oczywiście muzyki (WIDEO, FOTO)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Muzeum Regionalne w Pińczowie Facebook
To był wieczór wspomnień, fotografii i muzyki. W sobotę, 26 lipca na wirydarzu Muzeum Regionalnego w Pińczowie zorganizowano XXII Koncert Pamięci Jana Góreckiego.

26 lipca w Muzeum Regionalnym w Pińczowie miał miejsce XXII koncert pamięci Jana Góreckiego- fotografika, regionalisty, powszechnie znanego i lubianego mieszkańca Pińczowa.

Koncert odbył się na wirydarzu muzeum w przepięknej scenerii, której towarzyszyła muzyka filmowa i musicalowa z lat 20. i 30. XX w. w wykonaniu Strauss Ensemble i sopranistki Marzeny Trzebińskiej.

Muzeum zaprezentowało wystawę zdjęć autorstwa Jana Góreckiego, można było również posłuchać jak mieszkańcy naszego miasta wspominają Pana Góreckiego.

- Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok - podsumowuje Justyna Dziadek, dyrektor pińczowskiego muzeum.

Jan Górecki

Jan Górecki był fotografem, który w powojennych latach uwieczniał na zdjęciach nie tylko Pińczów, ale tereny niemal całego Ponidzia. Zmarł w 1998 roku, niedługo przed pierwszym koncertem, dlatego zyskał on jego imię. Jan Górecki (1923-1999) to legenda Pińczowa, od 1927 roku mieszkał w naszym mieście. Przez 30 lat pracował w Muzeum Regionalnym. Był fotografikiem dokumentalistą i opiekunem zabytków. Pińczów – jego historia, mieszkańcy i wydarzenia, które tu miały miejsce stanowiły temat twórczości Jana Góreckiego. Zorganizował ponad 20 wystaw fotograficznych.

Do najbardziej znanych należą: „Pińczów i jego mieszkańcy w starej fotografii”, „Pińczów – wrzesień 1939 r.”, „Cmentarze Pińczowa”, „Pińczowska kolej Dojazdowa 1923-26”, „Garnizony Wojskowe w Pińczowie”, „Tradycje Lotnicze Pińczowa”, „Dawna Architektura Pińczowa”, „Sławne i znane postacie w dziejach Pińczowa”, „Kwiaty Ponidzia”. Za wystawę „Polacy i Żydzi w Pińczowie” nagrodzono go dyplomem od Ministra Kultury i Sztuki, a także przyznano srebrną statuetkę skrzypka od Fundacji SHALOM, która zamieściła 3 fotografie w albumie do wystawy „I ciągle widzę ich twarze”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto