Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Niegosławicach uczczono 150. rocznicę śmierci pisarza Adolfa Dygasińskiego. Był Adam Jarubas

ach
W 115. rocznicę śmierci pisarza Adolfa Dygasińskiego zorganizowano uroczystości w Niegosławicach.
W 115. rocznicę śmierci pisarza Adolfa Dygasińskiego zorganizowano uroczystości w Niegosławicach. ach
W sobotę, 3 czerwca marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas odwiedził Niegosławice (gmina Złota), gdzie zorganizowano uroczystości upamiętniające 115. rocznicę śmierci pisarza Adolfa Dygasińskiego.

- Pamięć o naszych przodkach i w ogóle o dawnych pokoleniach należy pielęgnować. Właśnie ta powinność sprawiła, że dziś jesteśmy w Niegosławicach. Tutaj urodził się, trochę dziś niedoceniony, pisarz, prozaik, pedagog... Adolf Dygasiński. To właśnie on jako pierwszy w Polsce uczynił zwierzęta bohaterami powieści. Spotykamy się w 115. rocznicę jego śmierci, aby pokłonić się wielkiemu twórcy, który związany jest z Ponidziem i właśnie tę ziemię sławił pisząc gwarą - takimi słowami uroczystość rozpoczął marszałek Adam Jarubas.

Następnie obecni na uroczystości złożyli symboliczne wiązanki pod pomnikiem, który postawiono ku czci pisarza. Wśród gości byli: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, wraz z wicestarostą Ryszardem Barną; delegacja gminy Złota na czele z sekretarzem Ireneuszem Gołuszką; Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach; pisarka Anna Błachucka, która później zaprezentowała swój utwór napisany gwarą, przedstawiciele kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, na czele z sekretarz Beatą Kępińską oraz delegacja Ośrodka Kulturalno - Historycznego Beldonek (pałac Wielopolskich) w Chrobrzu i mieszkańcy. Anna Jałocha, sołtys Niegosławic kwiaty złożyła razem z marszałkiem Adamem Jarubasem, który jest jednocześnie honorowym sołtysem miejscowości.

Kolejna część uroczystości była "książkowa" - jak określił ją Adam Ochwanowski, prowadzący spotkanie. - Jak wspomniałem myślę, że Adolf Dygasiński jest trochę niedoceniany. Chciałbym, aby to się zmieniło, dlatego z inicjatywy Adama Ochwanowskiego, wspólnymi siłami wydaliśmy powieść "Beldonek" - zapowiedział marszałek Adam Jarubas.

W spotkaniu uczestniczyła także delegacja Gimnazjum numer 2 imienia Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie: Rafał Kawiorski, nauczyciel języka angielskiego, oraz uczennice Klaudia Hut i Wiktoria Jaros. To właśnie im marszałek podarował egzemplarze "Beldonka", rozpoczynając w ten sposób akcję przekazywania powieści do większości biblotek szkolnych w województwie świętokrzyskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto