Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Pińczów w czasach PRL. Pamiętacie? Zobaczcie [ZDJĘCIA]

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Lata 1945-1950 , Fragment Placu Konstytucji 3 Maja.
Lata 1945-1950 , Fragment Placu Konstytucji 3 Maja. 4elza / ze zbiorów fotopolska.eu
Pińczów w czasach Polski Ludowej. Jak wyglądał? Czy chcielibyście wrócić w tamte czasy choć na jeden dzień? Przypomnijmy, jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy w latach 1945-1989.

W epokę PRL Pińczów wchodził zniszczony i wyludniony. Niemcy spalili go już w 1939 roku, a według oficjalnych statystyk, po zakończeniu działań wojennych w 1946 roku miasto liczyło jedynie 3701 mieszkańców - 41 procent stanu sprzed wojny. Więcej niż połowa ludności wyjechała, została wywieziona lub zamordowana. Całkowita zagłada spotkała społeczność pińczowskich Żydów.

Odbudowa miasta rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. W 1952 roku władze zaczęły stawiać zakłady gipsowe w pobliskich Gackach, natomiast w 1958, jak podaje Urząd Miejski w Pińczowie, rozpoczął się okres intensywnej odbudowy miasta. Już w sierpniu 1963 otwarto nowy budynek gimnazjum imienia Hugona Kołłątaja, w 1967 roku powstało Muzeum Regionalne. Pod koniec epoki PRL, w 1989 roku, miasto liczyło już 11650 osób.

Portal fotopolska.eu posiada w swoim archiwum wiele zdjęć przedstawiających Pińczów. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądało nasze miasto w przeszłości. Dzisiaj prezentujemy je takim, jakim było czasach PRL.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto