Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80. rocznica zagłady Żydów w Pińczowie. Synagoga na starych zdjęciach

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Synagoga w Pińczowie jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce. Jest ona jedyną architektoniczną pozostałością miasta żydowskiego, obejmującego kiedyś głównie ulice: Klasztorną, Złotą, Krakowską, Gęsią, Krzywą i Słabską. Całą resztę zniszczyła ostatnia wojna. Synagoga stała przy Placu Bożniczym od przełomu XVI i XVII wieku. Na początku naszego stulecia, kiedy była już zabytkiem, doczekała się naukowego opisu historyków sztuki.

Na zdjęciu powyżej lata 1914-1917, Synagoga Stara w Pińczowie. Foto ze zbiorów muzeum.

Zobacz więcej archiwalnych zdjęć Starej Synagogi na kolejnych slajdach.
Synagoga w Pińczowie jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce. Jest ona jedyną architektoniczną pozostałością miasta żydowskiego, obejmującego kiedyś głównie ulice: Klasztorną, Złotą, Krakowską, Gęsią, Krzywą i Słabską. Całą resztę zniszczyła ostatnia wojna. Synagoga stała przy Placu Bożniczym od przełomu XVI i XVII wieku. Na początku naszego stulecia, kiedy była już zabytkiem, doczekała się naukowego opisu historyków sztuki. Na zdjęciu powyżej lata 1914-1917, Synagoga Stara w Pińczowie. Foto ze zbiorów muzeum. Zobacz więcej archiwalnych zdjęć Starej Synagogi na kolejnych slajdach. Fotopolska.eu
26 października 2022 Pińczów uczci 80. rocznicę zagłady Żydów. Przypominamy, jak kiedyś wyglądała pińczowska synagoga, jedna z najstarszych tego typu świątyń w Polsce.

W środę, 26 października, Pińczów zaprasza mieszkańców i gości na uroczystości ku czci pińczowskich Żydów zamordowanych przez Niemców. W październiku 2022 przypada 80. rocznica likwidacji pińczowskiego getta, którego mieszkańcy zostali wywiezieni do obozu śmierci w Treblince.

Zobacz: Pińczów uczci pamięć Żydów w 80. rocznicę zbrodni. Program uroczystości

Warto przypomnieć jak wyglądała kiedyś synagoga w Pińczowie, która jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce. Jest ona jedyną architektoniczną pozostałością miasta żydowskiego, obejmującego kiedyś głównie ulice: Klasztorną, Złotą, Krakowską, Gęsią, Krzywą i Słabską. Całą resztę zniszczyła ostatnia wojna. Synagoga stała przy Placu Bożniczym od przełomu XVI i XVII wieku. Na początku naszego stulecia, kiedy była już zabytkiem, doczekała się naukowego opisu historyków sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto