Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sekrety klasztoru ojców franciszkanów w Pińczowie. Poznaj je [ZDJĘCIA]

redakcja
Tajemnice pińczowskiego klasztoru. Mało kto wie, lub pamięta, ale w piwnicy, pod refektarzem znajdowało się kiedyś bezpośrednie wyjście od strony południowej do byłego ogrodu klasztornego. Dzisiaj po nim pozostał ślad w postaci zamurowanego otworu. >>>Więcej na kolejnych slajdach
Tajemnice pińczowskiego klasztoru. Mało kto wie, lub pamięta, ale w piwnicy, pod refektarzem znajdowało się kiedyś bezpośrednie wyjście od strony południowej do byłego ogrodu klasztornego. Dzisiaj po nim pozostał ślad w postaci zamurowanego otworu. >>>Więcej na kolejnych slajdach Alicja Mazurek
Tajemne wejście, którym jeden z gwardianów, należący do loży masońskiej wymykał się nocami na sekretne zebrania... To historia jak z powieści Umberto Eco. Jednak w Pińczowie mogła wydarzyć się naprawdę. Tę i inne ciekawe historie i zagadki związane z zespołem klasztornym na Mirowie można poznać w naszej galeri. Zapraszamy!

W pińczowskim klasztorze ojców franciszkanów prowincji Matki Bożej Anielskiej trwają prace związane z inwentaryzacją obiektu. Podlegają jej klasztor i kościół. Dokumentowany jest stan budynków – od piwnic aż po dach. Przy okazji odnajdywane są zapomniane perełki. Przypomnijmy niektóre z nich.

Historia klasztoru w Pińczowie sięga XV wieku. Początkowo miało go zgromadzenie Paulinów. Następnie przejściowo znalazł się w rękach kalwinów i arian. Do Paulinów wrócił w 1586 roku. Po powstaniu styczniowym władze carskie przekształciły go w rodzaj domu spokojnej starości dla zakonników z innych likwidowanych klasztorów. Mnichów poddano surowej inwigilacji policji. Tu znajdowało się również więzienie dla kapłanów diecezjalnych skazanych przez sąd biskupi i sądy rządowe. Ostatni lokator umarł w 1910 roku. Od 1928 roku w rękach franciszkanów. W 1990 roku, dekretem biskupa Stanisława Szymeckiego, ordynariusza kieleckiego ustanowiona w nim została parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Od tamtej pory miejsce to tętni życiem, a zakonnicy są niezwykle lubiani w lokalnej społeczności. Z pogodą ducha właściwą Braciom Mniejszym pełnią posługę wśród swoich wiernych.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto