Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się remont szpitala powiatowego w Pińczowie. Wartość inwestycji to ponad 5 milionów złotych. Zobacz na co pójdą te pieniądze

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Roboty dociepleniowe wykonuje firma HOTEX z Kielc
Roboty dociepleniowe wykonuje firma HOTEX z Kielc Starostwo Pińczów
Rozpoczął się remont szpitala powiatowego w Pińczowie. Wartość inwestycji to ponad 5 milionów złotych. Planowane jest też doposażenie lecznicy w nowoczesny sprzęt, między innymi: aparat RTG, USG, respirator.

Remont szpitala rozpoczął się od docieplenia budynku głównego szpitala. W ramach przedsięwzięcia inwestycyjnego „Termomodernizacja Budynków Zespołu Opieki Zdrowotnej - Szpitala Powiatowego w Pińczowie” wykonane zostaną roboty budowlano-instalacyjne obejmujące 5 obiektów szpitala, czyli: blok łóżkowy, blok diagnostyczno – zabiegowy, łącznik diagnostyczny, kuchnia, przewiązka.

Wymienione powyżej budynki szpitala powstały na przestrzeni 1990-2002 roku. Budynki zostały wzniesione dla potrzeb szpitalnych, są użytkowane całorocznie. Po remoncie nie zmieni się funkcja obiektów i ich przeznaczenie. Projekt obejmuje wykonanie głębokiej termomodernizacji tych pięciu budynków szpitala powiatowego w Pińczowie wraz budową instalacji fotowoltaicznej .

Remont i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej zmniejszy koszty utrzymania szpitala

- Do końca 2021 roku planowane jest wykonanie przebudowy wentylacji mechanicznej, instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody. Wymieniona zostanie część stolarki okiennej. Wymieniona zostanie stolarka okienna, która pamięta czasy budowy szpitala. Dla potrzeb szpitala powstanie również instalacja fotowoltaiczna, planowane jest też wymienienie oświetlenia na energooszczędne. Ta inwestycja będzie w perspektywie przynosiła znaczące oszczędności - zmniejszone nakłady na ogrzewanie budynków i pozyskanie cieplej wody użytkowej. Odnowimy budynki Zespołu Opieki Zdrowotnej, zyskają całkiem nową odsłonę - informował Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski.

Pozytywne skutki dla środowiska

Remont szpitala spowoduje też znaczny spadek emisji gazów cieplarnianych produkowanych przez budynek. Energia będzie produkowana dzięki odnawialnym źródłom energii - zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. Zakłada się też znaczne zaoszczędzenie energii elektrycznej i cieplnej. Jak informuje Krzysztof Słonina, dyrektor pińczowskiej lecznicy, szpital funkcjonuje już od ponad 20 lat i wymaga remontu. Inwestycja, która rozpoczęła się w ostatnich dniach pozwoli między innymi na oszczędności w opłatach za energię cieplną, a pacjenci powiatowego szpitala w Pińczowie będą leczeni w bardziej komfortowych warunkach. Dyrektor powiedział, że na przykład szpital płaci około 280 tysięcy złotych za roczne zużycie gazu. Dzięki termomodernizacji te koszty zmniejszą się średni o 50 tysięcy złotych rocznie.

To inwestycja za ponad 5 milionów złotych

Wartość robót opiewa na kwotę ponad 5,5 miliona złotych. Powiat na ten cel przeznaczy blisko 900 tysięcy złotych. Pozostałą kwotę pokryją środki Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego. Planowany termin zakończenia inwestycji to grudzień 2021 rok.

Nowoczesny sprzęt trafi do pińczowskiego szpitala?

Szpitalowi potrzeba między innymi: aparatu USG, respiratora, kardiomonitora, defibrylatora, termometrów bezdotykowych.

- Dyrekcja szpitala szuka źródeł finansowania zewnętrznego, żeby móc zakupić ten sprzęt. Koszty są bardzo wysokie. Przykładowo sam aparat USG kosztuje 350 tysięcy złotych, respirator to kolejne 100 tysięcy złotych, echokardiograf - 250 tysięcy złotych. Żeby pomóc szpitalowi radni powiatowi podjęli decyzję o wydzieleniu ze środków budżetowych 1,4 miliona złotych. Są to pieniądze, które posłużą za wkład własny do zakupu między innymi wyżej wymienionego sprzętu. Wciąż staramy się o pozyskanie dofinansowania - mówił Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski.

Pińczowski szpital złożył zapotrzebowanie także na aparat RTG. Sprzęt jest kosztowny, ale jak się dowiedzieliśmy, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski zaoferował pomoc i wsparcie w wysokości 700 tysięcy złotych. Władze powiatu szukają teraz brakujących środków na zakup tego aparatu. Włodarz powiatu podkreśla także, że podziękowania należą się także wojewodzie świętokrzyskiemu Zbigniewowi Koniuszowi, który nigdy nie odmawia powiatowi pomocy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto