Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Quady i motocykle dewastują Garb Pińczowski! Parki Krajobrazowe instalują fotopułapki

Michał Kolera
Michał Kolera
Młodzież szalejąca na quadach i motocyklach coraz bardziej dewastuje Garb Pińczowski. Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe postanowiły powiedzieć "dość". Na miejscu stanęły już fotopułapki. Zapowiadają także patrole pracowników Parków oraz policji.

- Quady niszczą Garb Pińczowski położony w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym - mówi Kystyna Wójcik-Daniliuk, zastępca dyrektora Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. - Problem jest od kilkunastu lat. Jednak w ostatnim czasie ich liczba wzrosła na tyle, że trzeba coś z tym zrobić. Nie chcemy dopuścić do dalszej dewastacji terenu. Poza tym ryczące silniki płoszą zwierzynę. Rozmawialiśmy w tej sprawie z policją. Co roku stosujemy zabiegi pielęgnacyjne na Garbie Pińczowskim, jednak może to nie wystarczyć. Ustawiliśmy fotopułapki, będą także patrole funkcjonariuszy policji oraz pracowników Parków - dodaje.

- Uważam, że ktoś powinien pomyśleć o torze dla quadów, gdzie młodzież mogłaby się wyszaleć. Poza tym na Garbie Pińczowskim jest niebezpiecznie, bo jest duże nachylenie terenu - stwierdza Kystyna Wójcik-Daniliuk.

Apel o poszanowanie przyrody na terenie Garbu Pińczowskiego zamieściły Świętokrzyskie Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe oraz gmina Pińczów.

- „Ponidzie” jest unikalnym w skali kraju regionem, który charakteryzuje się mozaiką różnorodnych siedlisk i mnogością stanowisk rzadkich gatunków roślin. Nic więc dziwnego, że przyciąga miłośników natury z całego kraju a nawet z zagranicy. Niezwykle cenny pod względem przyrodniczym jest fragment Garbu Pińczowskiego, posiadający swoją lokalną nazwę „Serpentyny”. Roślinność tego miejsca stanowią głównie murawy kserotermiczne, które są priorytetowym siedliskiem Natura 2000. Przypominają one prawdziwe stepy, dlatego nazywa się je również murawami stepowymi. Jednak stepy są zbiorowiskiem klimaksowym, a murawy kserotermiczne, jeśli nie są koszone lub wypasane zamieniają się w krzewiaste zarośla, a później w las. Dlatego mówi się, że jest to zbiorowisko półnaturalne, do którego egzystencji potrzebna jest działalność człowieka. Mając na względzie ochronę tych cennych siedlisk, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, w ramach środków unijnych projektu Life starał się przywrócić tradycje wypasu owiec na Ponidziu - czytamy w apelu.

- Z uwagi na mocno dewastowany przez motocykle oraz quady teren byliśmy zmuszeni ograniczyć tutaj wypas owiec.
Obecnie obserwujemy nasilenie ruchu pojazdów a także wzmożony hałas, co negatywnie wpływa na cenne przyrodniczo siedliska, jak również na bytującą tutaj zwierzynę. Rozumiemy potrzeby miłośników sportu, ale właśnie dla nich tworzone są odpowiednie miejsca, tory i trasy zjazdowe a rozjeżdżanie dzikich terenów jest nielegalne i bardzo uprzykrza życie nie tylko zwierzętom, ale również spacerowiczom, właścicielom działek rekreacyjnych. Apelujemy do miłośników pojazdów terenowych o uszanowanie prawa i życia innych ludzi oraz dzikiej przyrody i ostrzegamy, że wandale będą karani! - przestrzega strona Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Dalej czytamy, że instytucja, wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy w Pińczowie podjęła liczne działania prewencyjne. W terenie zainstalowane zostały fotopułapki oraz zamontowano tablice informacyjne. W ramach prewencji rozpoczęła się również, przeprowadzane wspólnie z organami ścigania patrole.

- Niszczenie unikatowych siedlisk i stanowisk chronionych prawnie roślin jest karalne - przypominają Parki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto