Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pińczów świętował Dzień Sołtysa. To ciekawa praca i ciekawi ludzie. Sami zobaczcie...

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
Zdzisław Mider, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Młodzawy Duże otrzymał niegdyś Złoty Znak Związku, ajwyższe odznaczenie ochotniczego pożarnictwa nadawane przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Poźarnych w Warszawie.
Zdzisław Mider, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Młodzawy Duże otrzymał niegdyś Złoty Znak Związku, ajwyższe odznaczenie ochotniczego pożarnictwa nadawane przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Poźarnych w Warszawie.
11 marca w całym kraju obchodziliśmy Dzień Sołtysa. Do grona świętujących samorządów dołączył się Pińczów. Gmina udostępniła ciekawe zestawienie. Warto przeczytać.

Osobą najdłużej sprawującą funkcję sołtysa w gminie Pińczów jest Zdzisław Mider. Wieloletni strażak, radny Rady Miejskiej w Pińczowie oraz sołtys - nieprzerwanie od 31 lat! - To był rok 1990. Był jeszcze jeden kandydat, ale w wyborach udało mi się zwyciężyć - opowiada pan Zdzisław, który sprawuje funkcję sołtysa Młodzaw Dużych.

- Przez ponad 30 lat nie tylko Młodzawy, ale w ogóle cała gmina zmieniła się nie do poznania. Na początku, gdy zostałem sołtysem, cała wieś się zbierała i wspólnymi siłami coś remontowaliśmy czy budowaliśmy. Pamiętam początki telekomunikacji, pamiętam czasy, jak zaczęły się pojawiać u nas pierwsze telefony. Młodzawy zmieniły się nie do poznania. Teraz nie ma u nas już tylu rolników, starsze pokolenie odeszło, młodsze ma inne priorytety, a świat ruszył szybko do przodu - mówi Zdzisław Mider.

Czym zyskał sobie tak wielką sympatię mieszkańców?

-Nie ma czegoś takiego jak przepis na sprawowanie tej funkcji wiele lat. Po prostu trzeba być człowiekiem, a nie tylko sołtysem. Trzeba umieć pomóc, wysłuchać, czasami doradzić. Ważne jest też, żeby umieć współpracować z władzami gminy. Cieszę się, że od tylu lat mieszkańcy mają do mnie zaufanie i że mamy wsparcie władz - tłumaczy.

Najmłodszym sołtysem, a właściwie sołtyską jest gminie Pińczów Monika Atamańczuk. Ma 22 lata. Sprawuje tę funkcję w sołectwie Podłęże i jest pierwszą kobietą sołtysem miejscowości!

Czytaj więcej: Monika Atamańczyk otrzymała tytuł Sołtysa Roku 2020 w powiecie pińczowskim. Jest pierwszą kobietą sołtysem w Podłężu [ZDJĘCIA]

- Jestem nim dokładnie od 1 kwietnia 2019 roku. Datę dokładnie zapamiętałam, ponieważ jak dzwoniłam do znajomych i rodziny pochwalić się, że jestem sołtysem. Myśleli że żartuje. W końcu Prima Aprilis i tu taka wiadomość. Do tej pory nie wiem, dlaczego zdecydowałam się na tę rolę. Myślę w tym momencie, że to był jakiś po prostu impuls - wspomina pani Monika Atamańczuk.

Jest kobietą wielu pasji, gotowa do działania i z głową pełną pomysłów. Wraz z innymi kobietami założyła Koło Gospodyń Wiejskich Podłęże.

- Nasze koło jest nietypowe. Aktualnie należą do niego dziewczyny w wieku 15-21 lat, które zajmują się typowo występem artystycznym. Starsze pokolenie pomaga nam przy realizacji wieńca i uczy nas o tym jak ważna jest tradycja - mówi pani Monika i podkreśla, że sprawa z kołem rozpoczęła się za kadencji jej poprzednika Zbigniewa Chrobota. Za jego kadencji zostały zakupione stroje.

Pani Monika na co dzień pracuje jako zootechnik oceny w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Zajmuje się głównie pobieraniem prób mleka do badań laboratoryjnych. Dodatkowo studiuje zaocznie zootechnikę.

W gminie Pińczów jest 41 sołectw oraz Osiedle Gacki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto