Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"O związkach Mikołaja Reja z Pińczowem w 450. rocznicę śmierci pisarza" - ciekawa konferencja w Muzeum Regionalnym w Pińczowie (WIDEO)

Muzeum Regionalne Pińczów, oprac. Agata Chrobot
W konferencję poświęconą Mikołajowi Rejowi zaangażowała się także pińczowska młodzież.
W konferencję poświęconą Mikołajowi Rejowi zaangażowała się także pińczowska młodzież. Alicja Mazurek, pinczow.com
"O związkach Mikołaja Reja z Pińczowem w 450. rocznicę śmierci pisarza" - taki tytuł miała konferencja, którą zorganizowano w piątek, 15 listopada w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

O jego twórczości literackiej mówiła doktor habilitowana Małgorzata Krzysztofik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- To był człowiek wyjątkowy jak na tamte czasy...Zadałam sobie pytanie co by nam dziś powiedział Mikołaj Rej po 450. latach, gdybyśmy go zapytali jak żyć. I odpowiedź na to pytanie znajdujemy w "Żywocie człowieka poczciwego" - mówiła Małgorzata Krzysztofik.

Zś pastor Wojciech Leszczyński, dyrektor Kolegium Teologicznego Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Warszawie, przybliżył temat ewangelickich poszukiwań Mikołaja Reja. Mówił też o powiązaniach ojca literatury polskiej i zwolennika reformacji z samym Pińczowem.

Jak podkreśliła dyrektor muzeum Justyna Dziadek po powitaniu gości pisarz przebywał w Pińczowie i jego związki z miastem są potwierdzone.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu interesujących faktów. Na konferencji mówiono między innymi o tym, że postać Mikołaja Reja związana jest z reformacją protestancką, a tym samym z miastem Pińczowem, które stało się ośrodkiem polskiego protestantyzmu.

Właśnie w Pińczowie powstała Biblia Pińczowa, nazywana także Biblią Brzeską lub Biblią Radziwiłłowską. Biblia ta była pierwszym całościowym tłumaczeniem Pisma Świętego na język polski. Została przetłumaczona przez polskich protestantów w Pińczowie w latach 1559–1563, a wydana w roku 1563 w Brześciu Litewskim. Nad przekładem Biblii pracowało wielu znamienitych uczonych, w tym gronie znalazł się także Mikołaj Rej.

Więcej o związkach Mikołaja Reja z Pińczowem na poniższym filmie autorstwa Jerzego Skuzy:

Zobacz także: Jak Pińczów z nieznaczącej wsi stał się centrum reformacyjnym w Polsce?

Podczas spotkania młodzież z pińczowskiego liceum recytowała poezję Mikołaja Reja, a członkowie pińczowskiego klubu Signum Polonicum prezentowali stroje historyczne nawiązujące do epoki.

Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów udostępnionych przez Muzeum "Dworek Mikołaja Reja" w Nagłowicach oraz z Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie i książki z Biblioteki w Jędrzejowie. Wystawę można oglądać w muzeum pińczowskim do 1 grudnia. Wstęp wolny.

Organizatorami byli Muzeum Regionalne oraz Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Pińczowie.

Patronat honorowy sprawował Włodzimierz Badurak, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto