Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Regionalne zaprasza na wycieczkę online po...nieistniejącym już zamku pińczowskim. Oto ciekawostki i wizualizacje ZDJĘCIA

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Lata 1640-1650, Widok zamku w Pińczowie przed najazdem szwedzkim. Reprint z wydawnictwa Pufendorfa.
Lata 1640-1650, Widok zamku w Pińczowie przed najazdem szwedzkim. Reprint z wydawnictwa Pufendorfa. Fotopolska.eu
Niestety, podczas epidemii koronawirusa zamknięte są instytucje kultury, biblioteki, utrudniony jest dostęp nawet do obiektów sakralnych. A wycieczki są zabronione. Jednak niektóre urokliwe miejsca na Ponidziu można obejrzeć przez internet. Nawet te nieistniejące jak zamek pińczowski. Muzeum opublikował ciekawy materiał.

Trwa akcja wycieczek online organizowana przez Muzeum Regionalne w Pińczowie. Dyrekcja i pracownicy regularnie pokazują zdjęcia największych perełek powiatu pińczowskiego i w ogóle Ponidzia. Na Facebooku pojawiają się różne ciekawostki na temat obiektu, jego historii, twórców.

Ostatnio pojawił się interesujący wpis o nieistniejącym już zamku pińczowskim. Czytamy w nim między innymi: „Pierwszy murowany zamek powstał pod koniec XIII wieku. Jego głównym elementem była wielka, okrągła wieża otoczona murem. Następnie Pińczów wraz z zamkiem kupił biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Nakazał zburzyć istniejący obiekt, a w jego miejsce postawić nową wielką rezydencję. Zamek pińczowski stał się pierwszą w Polsce monumentalną rezydencją możnowładczą, stanowiąc tym samym istotny element rozwojowy polskiej architektury świeckiej.

W roku 1586 Pińczów wraz z zamkiem przeszedł w ręce biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego. Myszkowscy w kolejnych latach dokonywali dwukrotnej przebudowy zamku. Obiekt zachował swoje poprzednie założenie, jednak jego sylwetka uzyskała wyrafinowaną późnorenesansową formę, za którą w znacznym stopniu odpowiadał Santi Gucci. Po śmierci ostatniego z Myszkowskich, Pińczów wraz z zamkiem zostaje przejęty przez ród Wielopolskich w 1727 lub 1729 roku, VIII ordynatem zostaje Franciszek Wielopolski. Okres ten to początek końca świetności Pińczowa i jego zamku. Po przejęciu kompleks najprawdopodobniej ulegał pracom o charakterze restauracyjno-zachowawczym. U podnóża zamku dodano również tarasowy ogród i zabudowania gospodarcze, a w ostatniej ćwierci XVIII w. Wielopolscy wznieśli obok nich nową, własną siedzibę, do której się przenieśli. Popadając sukcesywnie coraz bardziej w ruinę, został on przed rokiem 1799 częściowo rozebrany. Kolejne, większe prace rozbiórkowe odbywają się w połowie XIX wieku. Pozostałości, służąc mieszkańcom jako „kamieniołom”, były dewastowane aż do XX wieku. W czasie I wojny światowej cześć murów posłużyła wojskom austriackim do budowy szosy".

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto