Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaplica Świętej Anny w Pińczowie nadal w remoncie. Co już wykonano? (ZDJĘCIA)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Trwa drugi etap prac remontowych przy jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Pińczowa. Remont konserwatorski przeszła elewacja od strony zachodniej, południowej, a także elewacja kruchty kaplicy. Jak idą prace?

Przypomnijmy, że do tej pory udało się już odsłonić dolną część ścian i zabezpieczyć ją przed wilgocią i niszczeniem. Było to bardzo ważne, ponieważ kamień pińczowski, z którego kaplica jest wykonana pochłania wodę i przez to się niszczy.

Dotychczasowe prace wykonywane są na zewnątrz, lecz docelowo cały obiekt ma zostać odnowiony i zabezpieczony. Jak mówi Burmistrz Włodzimierz Badurak: "Mamy nadzieję, że dzięki współpracy księdza prałata, proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty z władzami gminy i powiatu, kaplica odzyska dawny blask i będzie górować nad naszym miastem przez długie lata".

Dodajmy, że w ramach kontynuacji przedsięwzięcia wykonany zostanie szereg prac konserwatorskich i wzmacniających kamienień pińczowski, z którego zbudowany jest obiekt.

W ramach trwającej inwestycji przewidziano:

  • prace konserwatorskie elewacji południowej i zachodniej,
  • prace konserwatorskie elewacji kruchty,
  • prace konserwatorskie wątku kamiennego i detalu rzeźbiarskiego,
  • prace konserwatorskie powierzchni tynkowanych we fryzie,
  • prace konserwatorskie powierzchni tynkowanych.

Ponadto wykonawca wykona dezynfekcję ścian i kruchty objętych tym etapem inwestycji. Będzie też wzmacniał elewację i wypełniał ubytki.

Koszt robót w ramach drugiego etapu renowacji to 360 tysięcy złotych 379 złotych o 60 groszy.

Przypomnijmy, że pierwszy etap prac przy zabytkowej kaplicy obejmował zadbanie o obiekt można powiedzieć przy samej ziemi. W ramach kilkumiesięcznego remontu odsłonięto fragmenty ścian kaplicy, a właściwie je odkopano i odpowiednio zabezpieczono przed niszczeniem. Mówiąc wprost - ściany kaplicy zostały zabezpieczone przed wodą. To bardzo ważne, ponieważ kamień pińczowski, z którego jest zbudowana kaplica bardzo go "chłonie". Remont był na razie prowadzony tylko na zewnątrz kaplicy, choć wymaga ona także renowacji wewnątrz.

Władze gminy, powiatu, a także proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty współpracują i starają się o pozyskiwanie jak największych dotacji na renowację kaplicy. Docelowo cały obiekt ma zostać odnowiony i zabezpieczony na kolejne wieki.

Kaplica Świętej Anny - perełka Pińczowa

Kaplica znajduje się na szczycie wzgórza świętej Anny, górującego nad Pińczowem. Ma dokładnie 419 lat.
Zaprojektował i wybudował ją słynny włoski architekt Santi Gucci, a ufundował margrabia Zygmunt Myszkowski z pomocą członków pińczowskiego Bractwa Świętej Anny. Budowla wzniesiona jest na planie kwadratu. Jej wysokość wynosi 13 metrów. Przetrwała wojenne zawieruchy, opierała się wiatrom, mrozom i ulewom. Dawała i daje pińczowianom poczucie bezpieczeństwa i opieki. Jej patronka - święta Anna czuwa nad Pińczowem i jego mieszkańcami, chroniąc przed kataklizmami pogodowymi. Kult świętej rozwijał się już wcześniej, o czym może świadczyć późnogotycka figura zachowana w miejscowym kościele świętego Jana Apostoła i Ewangelisty. „Pińczowska perełka” to pierwsza w Polsce wolno stojąca kaplica kopułowa o wyłącznie kultowym przeznaczeniu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto