Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Goście z Ciechanowca odwiedzili Pińczów - kiedyś te dwa miasta ostro rywalizowały, teraz będą współpracować [ZDJĘCIA]

oprac. Krzysztof Wieczorek
Urząd Miasta i Gminy w Pińczowie
Pińczów odwiedziła delegacja z leżącego na Podlasiu Ciechanowca, znanego z rywalizacji z Pińczowem w telewizyjnym Banku Miast w 1974 roku. Burmistrz tego niewielkiego, lecz urokliwego miasta Eugeniusz Święcki wraz z dyrektorem Zakładu Komunalnego w Ciechanowcu Wojciechem Puchaczewskim przyjechali na oficjalne zaproszenie burmistrza Włodzimierza Baduraka. Głównym celem wizyty było odnowienie kontaktów między miastami.

Wizytę rozpoczęło spotkanie w Urzędzie Miejskim. W ciągu całego dnia goście zwiedzili Pińczów, poznali główne zabytki i atrakcje turystyczne, a także zapoznali się z działalnością Muzeum Regionalnego w Pińczowie oraz Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Odwiedzili także Klub Wodny Kon-Tiki i Aeroklub Pińczowski.
Przedstawiciele obu samorządów podpisali również list intencyjny o nawiązaniu współpracy między miastem Ciechanowiec i miastem Pińczów. We wspomnianym dokumencie miasta wyrażają wolę współpracy przede wszystkim w aspektach wymiany informacji i doświadczeń, wspierania edukacji i kultury, promocji, sportu i turystyki oraz rozwoju społecznego.
Jak mówi Burmistrz Włodzimierz Badurak: - Mam nadzieję, że Rada Miejska w Pińczowie i Rada Miejska w Ciechanowcu podejmą uchwały dotyczące współpracy, ponieważ samorządy wzajemnie mogą bardzo wiele skorzystać nie tylko w zakresie kultury i sportu, ale również pozyskiwania środków unijnych.
Na zakończenie dnia zaproszeni goście wzięli udział w koncercie znanego na całym świecie pińczowianina Artura Dutkiewicza. Niezwykle miłym akcentem było spotkanie z Józefem Gorlą, który piastował funkcję naczelnika w czasie rywalizacji z Ciechanowcem w 1974 roku.
Jak podaje portal Wikipedia, Bank Miast (wcześniej Turniej Miast), to cykliczna audycja Telewizji Polskiej, nadawana od 1965 roku do lat 80, reżyserowana najpierw przez Mariana Marzyńskiego z Mariuszem Walterem, później zaś samodzielnie przez Waltera.
Było to widowisko plenerowe polegające na rywalizacji miast. Formuła programu nawiązywała do „Jeux sans frontičres” produkowanego w ramach Eurowizji w krajach Europy Zachodniej. Do udziału w widowisku zapraszano miasta średniej wielkości i mniejsze, początkowo (między innymi ze względu na ograniczone możliwości logistyczne i środki łączności) niezbyt odległe geograficznie, później w miarę rozwoju techniki telewizyjnej także odleglejsze. Wśród prowadzących turnieje znajdowały się między innymi takie popularne wówczas postacie telewizyjne jak Eugeniusz Pach, Zygmunt Chajzer, Irena Dziedzic, Tadeusz Sznuk, Andrzej Kwiatkowski, Iwona Kubicz, a wśród sędziów i jurorów pojawiał się między innymi Sobiesław Zasada, wówczas znany ze swoich osiągnięć w sportach motorowych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto