Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Pińczów będzie uzdrowiskiem? Trwają badania klimatu - to koszt około 50 tysięcy złotych (SZCZEGÓŁY)

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Złoża wód leczniczych występują od granicy z powiatem buskim, na terenie części sołectwa Bogucice, aż do miejscowości Pasturka. Zasoby wód leczniczych w okolicach Lasu Winiarskiego, w gminie Pińczów szacuje się na 15-20 milionów metrów sześciennych. Woda ma bogate właściwości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.
Złoża wód leczniczych występują od granicy z powiatem buskim, na terenie części sołectwa Bogucice, aż do miejscowości Pasturka. Zasoby wód leczniczych w okolicach Lasu Winiarskiego, w gminie Pińczów szacuje się na 15-20 milionów metrów sześciennych. Woda ma bogate właściwości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym. zdjęcie obrazujące
Władze gminy Pińczów i radni Rady Miejskiej starają się o nadanie statusu strefy uzdrowiskowej dla gminy. Obecnie trwają badania klimatu miasta i okolic, których wyniki będą miały znaczący wpływ na sytuację. Badania kosztują gminę około 50 tysięcy złotych. Poniżej szczegóły.

- Gmina, która występuje o status obszaru ochrony uzdrowiskowej jest obowiązana do uzyskania potwierdzenia właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu. Przystąpiliśmy więc do tak zwanych badań klimatu, które do grudnia będą realizowane na naszym terenie - informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa. I dodaje, że badania odbywają się w ramach realizacji zadania pod nazwą „Wykonanie badań niezbędnych do ustalenia właściwości leczniczych klimatu, w tym oceny stanu sanitarnego powietrza na terenie przewidzianym pod lecznictwo uzdrowiskowe w mieście Pińczowie i sołectwie Pasturka oraz uzyskanie stosownego świadectwa potwierdzającego te właściwości”.

Badania klimatu kosztują gminę około 50 tysięcy złotych

Umowę na wykonanie tego zadania podpisano z Instytutem Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania imienia S. Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie. Umowę zawarto 27 czerwca na kwotę 49 tysięcy 815 złotych.

- Badania są niezbędne do uzyskania świadectwa potwierdzającego właściwości klimatyczne. Termin zakończenia badań i wydania świadectwa upływa 10 grudnia tego roku. Po uzyskaniu takiego świadectwa gmina poczyni dalsze działania w kierunku tworzenia strefy uzdrowiskowej i powstania uzdrowiska - informuje Włodzimierz Badurak.

Burmistrz: Mamy nadzieję, że spełnimy wszystkie wymagania i że raport będzie pozytywny

- A czy gmina spełni wszystkie wymagania klimatyczne? - dopytujemy burmistrza miasta.
- Mamy taką nadzieję. Od dłuższego czasu staramy się ograniczać zanieczyszczenie powietrza - stawiamy na montaż instalację urządzeń solarnych i fotowoltaicznych. Zainstalowaliśmy na budynku Urzędu Miejskiego także specjalny czujnik, który pozwala nam monitorować jakość powietrza. Nadmieniam, ze na terenie gminy Pińczów występują bogactwa naturalne, walory krajobrazowe, duże powierzchnie terenów zielonych, formy ochrony przyrody, występujący klimat oraz bezpośrednie sąsiedztwo terenów uzdrowiskowych w Busku Zdrój. Na obszarze gminy Pińczów zlokalizowana jest znaczna część złoża wód leczniczych „Las Winiarski”, które są niezbędne do tworzenia takich miejsc. Mamy nadzieję, że biorąc wszystkie te czynniki raport będzie dla nas przychylny - informuje Włodzimierz Badurak.

Kolejny krok: wyznaczenie granic strefy uzdrowiskowej

Po zakończeniu badań klimatu, jeśli raport będzie pozytywny, gmina postara się o wyznaczenie granic strefy uzdrowiskowej. - Zaproponujemy trzy lokalizacje. Pierwszą bezpośrednio przy Garbie Pińczowskim między Pińczowem a Pasturką. Gmina dysponuje w tym miejscu gruntami o powierzchni około 40 hektarów. Kolejne miejsca potencjalnie uzdrowiskowe to obszar Bogucice-Zakamień, a także teren przy zbiornikach wodnych Gacki - informuje Włodzimierz Badurak.

Dodajmy, że złoża wód leczniczych występują od granicy z powiatem buskim, na terenie części sołectwa Bogucice, aż do miejscowości Pasturka. Zasoby wód leczniczych w okolicach Lasu Winiarskiego, w gminie Pińczów szacuje się na 15-20 milionów metrów sześciennych. Woda ma bogate właściwości lecznicze o charakterze chlorkowo-sodowym, siarczkowym i jodkowym.

Proces złożony i pracochłonny

Władze miasta i radni starają się już od lipca 2018 roku o utworzenie strefy uzdrowiskowej na terenie gminy Pińczów. Pierwszym krokiem było podjęcie przez radnych uchwały o przystąpieniu do prac zmierzających do uzyskania przez gminę statusu uzdrowiska.

- Utworzenie strefy uzdrowiskowej będzie miało ogromny, pozytywny wpływ na rozwój gminy. Przyspieszy rozwój regionu, poprawi jakość życia mieszkańców, zwiększy liczbę turystów odwiedzających Ponidzie, powstaną nowe miejsca pracy. Liczymy na ściągnięcie inwestorów, w strefie będzie można budować hotele i inne ośrodki typowo uzdrowiskowe - mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Przypomnijmy, ze w regionie status uzdrowiska posiadają Busko - Zdój i Solec - Zdój, stara się o to także Kazimierza Wielka.

POLECAMY:ZDROWIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto