Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deskal powstał przy winnicy 5 Sów w Pińczowie. Co to takiego? Zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Arkadiusz Andrejkow przy deskalu przedstawiającym Daniela Olecha. Dzieło znajduje się w Winnicy 5 Sów w Pińczowie.
Arkadiusz Andrejkow przy deskalu przedstawiającym Daniela Olecha. Dzieło znajduje się w Winnicy 5 Sów w Pińczowie. archiwum
Deskal przy Winnicy 5 Sów w Pińczowie jest już gotowy. Dzieło przedstawia Daniela Olecha, prekursora współczesnego winiarstwa w Pińczowie i na Ponidziu. Autorem jest Arkadiusz Andrejkow, artysta z Podkarpacia.

Deskal jest odmianą street art'u - sztuki malowania na murach, obejmującej między innymi murale i grafitti. O ile te ostatnie obejrzymy głównie na ulicach wielkich miast, to deskale powstają przeważnie na prowincji. Umiejscawia się na starych budynkach z drewna, stodołach, płotach i ścianach wiejskich domów. Ciemny kolor starych desek, specjalna technika wykonania, w połączeniu z sielskim zazwyczaj otoczeniem tego typu budowli, sprawiają, że całość ma potężną siłę oddziaływania. Natychmiast przenosi odbiorcę w klimaty kojarzące się z beztroską, spokojem, odpoczynkiem i przyrodą.

Artystą, który specjalizuje się w deskalach, jest 37-letni Arkadiusz Andrejkow, pochodzący z Sanoka. Jego twórczość jest już obecna na Ponidziu - jedna z prac widnieje na ścianie w gospodarstwie agroturystycznym „Przy Chroberskiej Nidzie” państwa Kuciębów w Chrobrzu. Od niedawna kolejny deskal zobaczymy na ścianie Winnicy 5 Sów przy ulicy Żwirki i Wigury.

- W Pińczowie miałem przyjemność stworzyć portret kolejnej wybitnej postaci w lokalnej społeczności. Tym razem w formie deskalu na nowo pojawił się w swej winnicy Daniel Olech, który w 1950 roku założył na południowym stoku Góry Zamkowej małą plantację różnych odmian winorośli, która po latach stała się winnicą doświadczalną. Sprowadzał z zagranicy nowe odmiany, krzyżował je i przez długie lata pielęgnował przy udziale uczniów szkoły - informuje Arkadiusz Andrejkow.

Praca została wykonana na podstawie zdjęcia Daniela Olecha, odnalezionego w archiwum narodowym.

- To były niesamowite dwa dni. Udało się zrealizować coś, co kiedyś sobie zaplanowaliśmy - napisał po wszystkim Mateusz Kozera, właściciel pińczowskiej winnicy 5Sów.

Dzieło powstało w ramach inicjatywy "OdnoWina", której autorem jest Mateusz Kozera. Prócz odsłonięcia deskalu przewidziano także spotkanie z artystą, spotkanie o winiarstwie z udziałem specjalistów, plenerowe wyświetlenie filmu "Młode wino" oraz wydanie broszurki.

Pomysł otrzymał wsparcie w ramach w projektu "Kultura odNowa", realizowanego przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, który obejmuje sześć wydarzeń.

Czytaj więcej: "Kultura odNowa" w Pińczowie. Będą kąpiele leśne, winiarskie tradycje i piknik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto