Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz parafialny w Pińczowie. Pochowano tu wiele zasłużonych osób. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Cmentarz parafialny w Pińczowie w jesiennej scenerii robi niesamowite wrażenie. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach
Cmentarz parafialny w Pińczowie w jesiennej scenerii robi niesamowite wrażenie. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach archiwum
Cmentarz parafialny przy ulicy Grodziskowej w Pińczowie to bardzo stara nekropolia. Pochowanych jest tutaj wiele osób związanych z historią miasta. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych warto przypomnieć dzieje tego obiektu.

Cmentarz opisywał we wspaniały sposób nieżyjący już Andrzej Dziubiński, badacz dziejów Ponidzia. - Powstał w początkach XIX wieku, po likwidacji dotychczasowego przy kościele i klasztorze paulinów. Nazwano go wtedy cmentarzem Nowym, usytuowano na północ od Mirowa, na skłonie wzgórza określanego niekiedy Cmentarnym. Jego rozległy teren otacza mur, dosyć poważnie zniszczony w górnych partiach. Szczęśliwie zachowała się we fragmentach najstarsza część pińczowskiej nekropolii, gdzie są groby osób urodzonych jeszcze w XVIII wieku. Część ta zamieniona została w lapidarium zabytkowej rzeźby nagrobnej, wyodrębniona od reszty cmentarza i oddana pod opiekę Muzeum Regionalnemu - napisał w książce pod tytułem "Przechadzka po Pińczowie i okolicy".

Na cmentarzu pochowani są między innymi:

  • 1. Krzysztof Bucki (1936-1983)
  • Pińczowianin, artysta malarz i pedagog, absolwent Akademii Sztuk Pięknych W Krakowie.
  • 2. Bronisław Grabowski (1841-1900). Slawista i etnograf, literat, nauczyciel języków klasycznych w szkołach średnich, pod koniec życia w progimnazjum pińczowskim.
  • 3. Karczowie i Raubalowie XIX wieku. Przedstawiciele obu rodzin byli profesorami pińczowskiego progimnazjum. Raubalów wymienia w Dziennikach Stefan Żeromski (zapis z końca sierpnia 1889 roku).
  • 4. Karolina Machajska (zmarła 1904). Matka Jana Wacława Machajskiego, szkolnego kolegi Żeromskiego, wdowa po Konstantym.
  • 5. Wanda Katarzyna Morand (zmarła 1818). Córka napoleońskiego generała Moranda i hrabianki Emilii Łucji Parys. Zmarła w Pińczowie, jako dwuletnie dziecko. Na nagrobku umieszczony jest napis w języku francuskim.
  • 6. Antoni Piekoszewski (1877-1971). Artysta rzeźbiarz, właściciel zakładu kamieniarsko — rzeźbiarskiego. W zawodzie pracował 78 lat. Zakład funkcjonuje do dziś, pozostając własnością rodziny Piekoszewskich.
  • 7. Ferdynand Rawicz-Staszewski (zmarła 1923). Artysta rzeźbiarz, mistrz Antoniego Piekoszewskiego. Autor pomnika Mickiewicza, który stanął w Zawierciu w 1907 roku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto