Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe warsztaty w Pińczowie. Uczestnicy zrobili papier ekologiczny ZDJĘCIA

Michał Kolera
Michał Kolera
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury
Projekt "Od kultury do Natury" w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury rozkręcił się w najlepsze. W piątek uczestnicy przenieśli się w czasie i przestrzeni, aby dowiedzieć się, jak powstał papier.

Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach. Wynalezienie składników do produkcji papieru przypisuje się Tsai Lunowi około roku 107 n.e. Nowy materiał rozpowszechnił się bardzo szybko, a tajemnica produkcji była strzeżona przez prawie 700 lat. Mimo to około 750 roku Arabowie nauczyli się jego wytwarzania od jeńców chińskich, ujawniając tajemnicę produkcji innym krajom. Między innymi umiejętność tę posiedli Japończycy, a ich papier szybko stał się najlepszy i jest tam ręcznie czerpany do dnia dzisiejszego między innymi z kory drzew kozo. Poprzez migrację ludów droga papieru obiegła cały świat. Do Europy dotarł jedwabnym szlakiem przez Azję Środkową, Persję, Egipt, Afrykę i Hiszpanię. Do Polski papier dotarł około XV wieku.

- Podczas piątkowych warsztatów powstał papier ekologiczny typu paper mache, a do jego produkcji użyliśmy ścinków z niszczarki. Każdy z uczestników dowolnie ozdobił swoje arkusze suszoną leśną i polną roślinnością. W drugiej części zajęć mieliśmy możliwość drukować roślinami na specjalnie przygotowanych arkuszach. Powstały niebanalne, ekologiczne, leśne i kolorowe plakaty, pocztówki i zakładki do książek. Ogromne brawa dla uczestników za wytrwałość w czerpaniu oraz za kreatywność przy drukowaniu swojej „Leśnej papeterii”. Serdeczne podziękowania należą się pani Agnieszce, która prowadziła warsztaty- mówi Iwona Senderowska, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Projekt "Od Kultury do Natury" jest realizowany w ramach dofinansowania ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 oraz ze środków województwa świętokrzyskiego.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto