Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Tropem Wilczym w Pińczowie. Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym ZDJĘCIA

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
W sobotę w Pińczowie miał miejsce Bieg Tropem Wilczym. Uczniowie uczcili pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pod koniec drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu walczyli z sowieckim okupantem.

W biegu wzięła udział pińczowska młodzież ucząca się w liceum oraz harcerze. O godzinie 10.30 startowali wszyscy, bez podziału na kategorie wiekowe. Bieg rozpoczął...wystrzał z armaty, którą przywiózł pan Janusz Głombiński, znany miłośnik historii.

Na mecie uczestnicy biegu otrzymali medale. Po zakończonym biegu Wolna Grupa Motocyklowa Ponidzie zorganizowała przejażdżkę swoimi maszynami.

Patronem wydarzenia byli Miasto i Gmina Pińczów, Powiat Pińczowski oraz pińczowska komenda ZHP. Pierwotnie bieg miał dobyć się w maju, ale z powodu pandemii akcję w całej Polsce przesunięto na wrzesień.

Czym jest Bieg Tropem Wilczym?

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego w województwie mazowieckim. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje wydarzenie do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 przedsięwzięcie ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń sportowych. Dowodem na to jest chociażby rok 2020. W biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast. Na tę liczbę złożyło się 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych - Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno, 50 garnizonów wojskowych oraz 7 misji wojskowych za granicą - Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia. Bohaterom oddali tam nie tylko żołnierze z Polski, ale również z USA, Węgier, Danii i Ukrainy.

Zwyczajowo, bieg odbywa się na dystansie 1963 metrów. Jest to odwołanie się do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak pseudonim "Lalek". Dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełnia zazwyczaj scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto