Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80. rocznica zagłady Żydów w Pińczowie. Synagoga na starych zdjęciach

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Synagoga w Pińczowie jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce. Jest ona jedyną architektoniczną pozostałością miasta żydowskiego, obejmującego kiedyś głównie ulice: Klasztorną, Złotą, Krakowską, Gęsią, Krzywą i Słabską. Całą resztę zniszczyła ostatnia wojna. Synagoga stała przy Placu Bożniczym od przełomu XVI i XVII wieku. Na początku naszego stulecia, kiedy była już zabytkiem, doczekała się naukowego opisu historyków sztuki.

Na zdjęciu powyżej lata 1914-1917, Synagoga Stara w Pińczowie. Foto ze zbiorów muzeum.

Zobacz więcej archiwalnych zdjęć Starej Synagogi na kolejnych slajdach.
Synagoga w Pińczowie jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce. Jest ona jedyną architektoniczną pozostałością miasta żydowskiego, obejmującego kiedyś głównie ulice: Klasztorną, Złotą, Krakowską, Gęsią, Krzywą i Słabską. Całą resztę zniszczyła ostatnia wojna. Synagoga stała przy Placu Bożniczym od przełomu XVI i XVII wieku. Na początku naszego stulecia, kiedy była już zabytkiem, doczekała się naukowego opisu historyków sztuki. Na zdjęciu powyżej lata 1914-1917, Synagoga Stara w Pińczowie. Foto ze zbiorów muzeum. Zobacz więcej archiwalnych zdjęć Starej Synagogi na kolejnych slajdach. Fotopolska.eu
26 października 2022 Pińczów uczci 80. rocznicę zagłady Żydów. Przypominamy, jak kiedyś wyglądała pińczowska synagoga, jedna z najstarszych tego typu świątyń w Polsce.

W środę, 26 października, Pińczów zaprasza mieszkańców i gości na uroczystości ku czci pińczowskich Żydów zamordowanych przez Niemców. W październiku 2022 przypada 80. rocznica likwidacji pińczowskiego getta, którego mieszkańcy zostali wywiezieni do obozu śmierci w Treblince.

Zobacz: Pińczów uczci pamięć Żydów w 80. rocznicę zbrodni. Program uroczystości

Warto przypomnieć jak wyglądała kiedyś synagoga w Pińczowie, która jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce. Jest ona jedyną architektoniczną pozostałością miasta żydowskiego, obejmującego kiedyś głównie ulice: Klasztorną, Złotą, Krakowską, Gęsią, Krzywą i Słabską. Całą resztę zniszczyła ostatnia wojna. Synagoga stała przy Placu Bożniczym od przełomu XVI i XVII wieku. Na początku naszego stulecia, kiedy była już zabytkiem, doczekała się naukowego opisu historyków sztuki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto