Zakład Karny w Pińczowie

Zakład Karny w Pińczowie (© sw.gov.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Początki istnienia Zakładu Karnego w Pińczowie datuje się na okres międzywojenny, kiedy to na potrzeby więzienia przejęto kompleks budynków umiejscowiony przy ulicy 3-go Maja, gdzie dawniej mieściły się koszary wojskowe.

W 1936 roku w części tych budynków zlokalizowano więzienie, którego pierwszym naczelnikiem był Adam Winnicki. Najczarniejszą kartą w historii więzienia były lata II wojny światowej. Hitlerowscy najeźdźcy więzili tu głównie miejscową ludność, chcąc w ten sposób wymusić dostarczanie tzw. kontyngentów. Ponadto czasowo umieszczano tu także osoby podejrzane o konspiracyjną działalność. Część więźniów wyprowadzano za mur i tam rozstrzeliwano.

Pierwszego lipca 1943 r. rozstrzelano tu harcerzy Szarych Szeregów, którzy przed śmiercią byli długo torturowani. Czas II wojny światowej to także ważne wydarzenie związane z rozbiciem pińczowskiego więzienia. W nocy z 10 na 11 czerwca 1944 r. partyzancki oddział Batalionów Chłopskich dokonał udanej akcji opanowania więzienia.

Uwolniono wówczas około 400 ludzi, w tym także partyzantów. W parę dni później inny oddział partyzancki zdobył więzienie ponownie. Od tego czasu praktycznie przestało ono istnieć, a w budynkach więzienia mieściły się centrale handlu uspołecznionego, zajmujące się skupem płodów rolnych i rozprowadzaniem artykułów przemysłowych. Przerwa w funkcjonowaniu więzienia trwała do wiosny 1957 r, kiedy to Zarządzeniem nr 46/57/CZW z dnia 29 maja 1957 r. Zakład Karny przeniesiono z Sandomierza do Pińczowa. W więzieniu zatrudniono 3-ch funkcjonariuszy oraz 30 pracowników cywilnych.

Początkowo w zakładzie karę odbywało 34 skazanych, jednak w miarę upływu lat więźniów systematycznie przybywało. Do roku 1984 w zakładzie przebywało 800 skazanych. 22 lipca 1984 r. ogłoszono amnestię, w wyniku której populacja więźniów zmniejszyła się o 2/3. W 1989 r. rozpoczęła się transformacja ustrojowa, której skutkiem była fala krytyki związana z warunkami odbywania kar i stanem polskich więzień. Następstwem tej krytyki były wizytacje jednostek penitencjarnych przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Takiej wizytacji poddano również Zakład Karny w Pińczowie, a jej celem było wydanie decyzji o likwidacji więzienia. Mimo złych warunków socjalno – bytowych, rozmawiający z Rzecznikiem skazani pochlebnie wypowiadali się o zakładzie, w wyniku czego ostatecznie więzienie udało się uratować. Rzecznik Praw Obywatelskich wizytował wcześniej około 20 jednostek i w każdym przypadku wydawał o nich negatywną opinię.

Zakład Karny w Pińczowie jako pierwszy został pozytywnie oceniony, mimo złych warunków socjalno – bytowych. Niewątpliwie ta pozytywna opinia przyczyniła się do podjęcia decyzji o gruntownej modernizacji jednostki. Pierwszy etap przebudowy zakończono w 1995 r., a w 2001 r. do użytku oddano nowe skrzydło budynku penitencjarnego. Wówczas ustalono pojemność jednostki na 519 osadzonych. W 2008 r. rozpoczęto budowę kolejnego budynku przeznaczonego dla osadzonych na 242 miejsca, który został oddany do użytku w marcu 2011. Obecnie jednostka może pomieścić 761 osadzonych.


źródło: sw.gov.pl


Zobacz również:
Strona internetowa miasta Pińczów


Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

L. (gość)

ZK w Pińczowie oceniam wg ludzi ,z którymi miałam przyjemność rozmawiać i też spotkać , jest OK, bo stress jest przeogromny,Pozdrawiam serdecznie -, Lucyna .