Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kieleckim Białogonie powstanie zalew

Agata Kowalczyk
Witold Bruza, zastępca dyrektora w Wydziale Środowiska w kieleckim ratuszu i Bartosz  Ślizewski z BCE prezentują koncepcję budowy zbiornika przeciwpowodziowego i edukacyjnego na Białogonie.
Witold Bruza, zastępca dyrektora w Wydziale Środowiska w kieleckim ratuszu i Bartosz Ślizewski z BCE prezentują koncepcję budowy zbiornika przeciwpowodziowego i edukacyjnego na Białogonie. Łukasz Zarzycki
Akwen będzie wybudowany za Kielecką Fabryką Pomp, z wejściem od ulicy Za Walcownią. Takie zagospodarowanie terenu ma uchronić Zalesie przed powodziami.

Na Białogonie w rejonie Kieleckiej Fabryki Pomp ma powstać zalew składający się z dwóch zbiorników przedzielonych ulicą. Tama piętrząca wodę jest przewidziana na rzece Bobrzy.

Teren, na którym ma powstać zalew to obecnie łąki i nieużytki - Chcemy zagospodarować ten obszar mając na uwadze wykorzystanie go jako ochronę przeciwpowodziową, ponieważ wiele domów położonych po niżej, w rejonie Zalesia jest zalewanych - informuje Witold Bruzda, zastępca dyrektora w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta w Kielcach.

Przygotowanie koncepcji ucywilizowania tego obszaru zlecono krakowskiej BCE. - Widzimy w tym miejscu utworzenie zalewu składającego się z dwóch części, między którymi w przyszłości powstanie droga - informuje Bartosz Ślizewski. - Pełniłby rolę przeciwpowodziową, ważną dla mieszkańców. Średnia głębokość zbiornika wyniesie 75 centymetrów, to niewiele, ale takie są możliwości terenu a w najgłębszych miejscach będzie 2 metry wody.

Koncepcja obejmuje także zagospodarowanie otoczenia. - Wokół akwenu powstaną ścieżki edukacyjne, dla pieszych i rowerzystów. Zostaną ustawione tablic informujące o walorach ekologicznych tego ciekawego miejsca oraz ławki- tłumaczy.

Od strony ulicy Aleksandrówka przy mniejszym zbiorniku powstanie cypel, na którym można urządzać mały amfiteatr. - To miejsce można przeznaczyć na imprezy kulturalne, ekologiczne czy edukacyjne - tłumaczy Bartosz Ślizewski.
Nad zalewem powstanie kładka, która połączy oba brzegi i zapewni ruch pieszy między ulicą Aleksandrówka a kościołem w Białogonie. - Zauważyliśmy, że takie połączenie jest potrzebne, świadczą o tym wydeptanie ścieżki -mówi.

Wejście na teren zalewu będzie od strony ulicy Za Walcownią. Tutaj znajduje się stary dwukondygnacyjnych budynek, którym po remoncie może powstać lokal gastronomiczny i sale do zajęć edukacyjnych.
W zalewie nie będzie możliwości kąpieli. - Nie możemy narażać go na zanieczyszczenia ponieważ powstanie w strefie pośredniej ochrony ujęcia wody pitnej.

Boją się komarów
Mieszkańcy Białogonu czekają na konsultacje społeczne, które mają się odbyć na poczatku roku.
a-Część mieszkańców akceptuje pomysł, inni obawiają się komarów, których w płytkim zalewie będzie mnóstwo - mówi radna Joanna Winiarska.- Będą też rozczarowani brakiem kąpieliska
a- Komarów nie będzie, ponieważ powstaną jerzykowniki i jaskółkowniki. To domki do rozmnażania jerzyków i jaskółek, a te ptaki żywią się larwami komarów. Tam gdzie one żyją nie ma insektów .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto